żaglowce strona główna
Max Glob

Sovereign of the seas

Cena: 380.00 zł
22:40, 14 sierpnia 2016

PROMOCJA: - 25% NA DRUGI, TAŃSZY MODEL ŻAGLOWCA!


fotografia i dane: WIKIPEDIA

Historia:
  
 
 
Ta piękna jednodstka zaprojektowana 1634 r. przez Phineas`a Pett`a dla Królewskiej Marynarki Wielkiej Brytanii i z zwodowana w 1637 roku była pierwszym na świecie okrętem z trzema pełnymi pokładami działowymi. Pierwotnie planowano umieszczenie 90 dział, ostatecznie jednak Sovereign dysponował ogniem 102 armat.
 
Budowa Sovereign of the Seas była częścią planu króla Karola I mającego na celu zdobycie przewagi militarnej na morzu nad Hiszpanią i Danią. Wchodząc do służby w 1638 roku, żaglowiec nie wziął udziału w bitwie aż do wybuchu wojny z Danią w 1642 roku.
28 września 1652 r. w czasie potyczki Sovereign zaledwie jedną salwą ze swoich dział zatopił duński okręt.
Wśród duńczyków Sovereign był znany jako 'Złoty Diabeł', ze względu na swoje bogate, złocone zdobienia i ciemne elementy wykończenia. Przy jego budowie nie oszczędzano - wszystkie działa zrobione były z brązu, czterokrotnie droższego od żelaza z którego robiona była większość dział w tamtym czasie. Wartość zdobień i dekoracji wyniosła 6,600 funtów, co odpowiadało wartości dwóch pełnowymiarowych kadłubów(!!!). "Złoty Diabeł" był tak duży, że z odpadów przy jego budowie zbudowano jeszcze dwa mniejsze statki!
Przemianowany na Royal Sovereign, gdy król Karol II zasiadł na tronie w 1660 r., walczył w wielu bitwach w czasie drugiej i trzeciej wojny Duńskiej w latach 1666-1673.
 
Niezwykła jest historia końca tego majstersztyku wśród jednostek pływających. Po wielu bitwach, tysiącach mil morskich rejsów, latach spędzonych na pełnym morzu statek spłonął w porcie w Chatcham, gdy w 1696 roku w jednej z kabin ...ktoś upuścił świeczkę.
Przedstawiony na tej aukcji model jest wyjątkowy także m.in. dlatego, że na jego temat zachowało się najmniej informacji i danych historycznych.

DANE MODELU:

- długość z bukszprytem: 50 cm,

- szerokość kadłuba: 11 cm,

- wysokość z podstawą: 53 cm,

 

- wykonany z drewna i płótna, malowany i lakierowany,

- na pokładzie działa i szalupy ratunkowe,

- naciąg masztów regulowany za pomocą specjalnych linek.

Zdjęcia (8)

admin projektowanie tworzenie aplikacji stron internetowych